Ayak Kokusu Neden Olur

Ayak kokusu neden olur

Ayak kokusu ekşimiş peynir kokusu olarakda alınır. Hakikaten insanları rahatsız eden kişiden kişiye değişen bir biyolojik durumdur. Ayak kokusu neden olur? Aslında bunun nedeni çok açıkdır . Mikroplar daha doğrusu bakteriler. Ama oluşum nedeni çok farklı olabilir. Peki ayak kokusunu oluşturan nedenler nelerdir.

-Ayak cildinin yapısı. Bu neden genetik olabilir. Çünkü bazı insanların ayağı kokmazken bazılarınınki her gün temizlese yıkasa 1 saat sonra tekrar kokabilir.

-Ayakkabı ve çorap . Ayakkabının yapıldığı hammadde önemlidir. Ayakkabının  havasız oluşu, dinlendirilmemesi, sentetik kalitesiz malzemelerden imal edilmesi başlıca nedenlerdir. Çoraplar doğal ipliklerden(yün, pamuk, bambu) imal edilmiş olması ayaklarda oluşan nemin emilmesini sağlar. Böylece ayak cildinde nem oluşmaz. Sentetik ipliklerden imal edilmiş çoraplar ayakta oluşan terlemenin dahada artmasını sağlar. Bu terleme daha çok bakterinin oluşmasını sağlar. Bu bakterilerde daha çok ayak kokusuna neden olur.

-Bazı gıdalar . Beslanme şekilleride ayak kokusunun artmasına neden olabilir. Bu etken çokda belirleyici olmasada ayak kokusuna bir nedendir. Mesela baharatlı yemekler.

Ayak kokusu bir çok  kimyasal reaksiyon sonucu oluşur. Bakteriler ayak terindeki atıkları ayak kokusunun kendisi olan aldehit, keton, karboksilik asit gibi kimyasal maddelere dönüştürüler.

Burada ifade edilenler ayak kokusu neden olur. Peki ayak kokusu nasıl engelenir. Ayak kokusu oluşum nedenlerini ortamdan uzaklaştırısanız koku oluşmaz. Ayağı temiz tutmak, deri ayakkabılar kullanmak ve ayakkabıları dinlendirerek kullanmak. Doğal ipliklerden imal edilmiş çorap kullanmak. Eğer bunlar da etkili olmazsa antimikrobiyal ürünler kullanmak tavsiye edilir. Örneğin antimikrobiyal gümüş çoraplar ayakta oluşabilecek bakterileri yok eder. Böylece koku oluşmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir