Ayak kokusu

Ayak kokusu

Ayaklar insanoğlunun kendini yerküre ile bağlayan genellikle iki tane olan yegane organlarıdır. Tüm kültürlerde önemli görülen ayakların hastalıklara karşı önleyici etkileri dikkat çekicidir. Örneğin ayakların sıcak tutulması karın sancısının giderilmesinde etkili olduğuna inanıldığı gibi ayakların sıcak tutulmasının hastalıklara karşı önleyici etkisinin olduğuna da inanılmaktadır. Özellikle yaşlıların ayaklarını ve başlarını sıcak tutma gayretleri gözden kaçmaz.

Ayak kokusu da bir çok proplemin habercisi olabilir. Özellikle mantar sorunları   ayakların bir çok özelliğini değiştirir. Kötü ayak kokusunun oluşması da bundandır. Sadece kötü kokular mı ayakların pul pul dökülmesinden kaşınmasına kadar yanmasından pişiklerin oluşmasına kadar bir çok kötü etki hissedilebilir.

Ayak kokusunun fazlalaşması da bir çok kötü ayak sorunun habercisi olabilir. Ayak kokusunun artması kullanılan sentetik bir çoraptan veya kalitesiz ayakkabıdan kaynaklanabilir. Herhangi bir nedenle oluşan kötü kokular ayak sağlının bozulduğuna işaret edebilir. Ayak mantarının oluşmasının habercisi olabilir. Zaten ayak kokusunun oluşması aşırı mikroorganizma oluşmasına bağlı olarak oluştuğu için ayak cildinde aşırı kimyasal atıkları yüzünden tahriş bunun sonucu kaşıntı ve pişik oluşumuna rastlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir