Ayak Kokusuna Çare

Ayak Kokusuna Çare

Sitemizden sürekli ayak kokusuna çare ile ilgili yazılar yazmışızdır. Ayak kokusuna çare olacak yöntemleri araştırarak açıklamışızdır. Ancak bu yazımız ayak kokusunun çare olduğu bir durumu daha doğrusu bir bilimsel haber hakkında olacaktır.

Yer Tanzanya, Tanzanya bilima adamları ayakkokusunu kullanarak sivrisinekleri yakalamayı başarmışlar. Sıtma mikrobunu yayan bu sivrisineklerin ayakkokusuna dayanamayıp geldiklerini gören bilim adamları bu keşifi kullanmaya karar verdiler. Pis kokulu çoraplara geldiğini gören bilim adamları köylülerden on saat giyilmiş kötü kokulu çorapları toplamışlar.

Bu çorapları ilaçlayarak kutulara yerleştirip bir çok köylünün evine bırakmışlar. Sivrisinekler insan kanını koku ile aldıklarında karıştırdıkları çorap kokusunu fark ettiklerinde her şey geç oluyor.

Dünyada en büyük katil olarak görülen sıtmaya bu defa ayak kokusu çare olabilecek mi? Dünya Sağlık Organizasyonu’na göre her sene neredeyse 250 milyon yeni sıtma vakası duyuluyor, 800.000 insan ölüyor ve bunların çoğu 5 yaş altı çocuklar ve hamile kadinlar. Bilim adamları bu defa sentetik ayak kokusu üreterek bu yöntemi dünyaya yaymaya hedeflemektedirler.

Ayak kokusuna çare olarak yine gümüş çoraptan bahsedebiliriz. Evet bu çoraplar kötü kokmayacağı için sivrisinekler gelmez ama. İnsanlarda sizden kaçmaz. Ayak kokusuna çare olan gümüş çoraplar için doliche gümüş çoraplarını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir