Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm

Ayak kokusuna çözüm

Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm nasıl olabilir. Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm İnsanoğlu bitkileri hem gıda hemde sağlık açısından kullanmıştır. Hem Mısır medeniyetinde hem de Anadolu medeniyetinde tıbbi bitkiler kullanılmış ve bir çok ilaçlar elde edilmiştir. Önemli olan doğru bitkiyi doğru yöntemle kullanabilmek. Ayak kokusunu gidermek içinde yine bu bitkiler kullanılarak ayak kokusuna bitkisel çözümler aranılmıştır. Ceviz yaprağı, ceviz yağı, ceviz kabuğu, kekik, kına, samırsak ayak kokusunu ve mantar sorunlarını gidermek için kullanılan bitkisel çözümlerdir.

Ayak kokusu neden olur.? Nasıl engellenir? Ayak kokusuna kesin çözüm var mıdır? Bu soru hakkında hep kafa yorulmuş ve cevap olarak bir çok ürün piyasaya çıkmıştır.Eskilerde bebeklerin tuzlanması tüm vucüt kokularının giderildiğine inanılırdı.Böylece ayak kokusuna çözüm olduğuna inanılırdı.Bu uygulama Anadoluda hala bulunmaktadır.Ama ayak kokusuna çözüm getirir mi bilinmez.

Ayak kokusuna bitkisel çözüm olarak antimikrobiyal çoraplar,ter yapmayan kremler,losyonlar,pudralar,spreyler vb.ürünler sürekli geliştirilip piyasaya sunulmaktadır.Geçmişten beri kullanılan bir doğal kokular ter kokusunu baskılamak için kullanılmıştır.Ayaklara kına yakılması, bazı bitki yaprak banyoları ile yıkanması  ayak kokusuna bitkisel çözüm getirmiştir. Özellikle Ayak kokusuna kına yakmak kültürel yönü olduğu için oldukça yaygındır. Kına latince ismi olarak Lawsonia inermis kınagiller familyasından bir bitkinin yapraklarının kurutulmasıyla elde edilmektedir. Doğaldır. Afrika’dan Ortadoğuya ve Uzakdoğuya kadar bir çok kültür hem görsel hem de sağlık amacıyla kullanmaktadır. Ayak kokusu için kına kullanılması önerilmektedir. Kına ayak mantarı ve tırnak mantarında da kullanılabilir.  Hatta bazı durumlarda ayak mantarı içinde tavsiye edilmektedir. Ancak bu çözümler kalıcı olmamakla birlikte ilkeldir. Ancak bu uygulamalar bir çok batı firması için çıkış kaynağı olmuştur. Ayak kokusuna bitkisel çözüm noktasından çıkarak bitkisel ürünlerle kozmetik teknolojini birleştirmişlerdir. Bu örneklerden biride ceviz kabuğundaki juğlon etken maddesini kozmetikle birleştiren doliche ayak bakım kremidir. Juğlon etken maddesi aslında naturel bir boyadır.Ve geçmiş yıllardan beri yün boyamacılığında kullanılır.Ancak juğloan etken maddesi antifungal özelliği bulunmaktadır.Bu özelliğini bir çok Üniverstedeki bilim adamları araştırma yaparak ortaya çıkarmıştır.Ayrıca ceviz yaprağının ve kabuğunun bir çok cilt hastalıklarında tedavi amaçla kullanıldığı bilinilmektedir.Doliche ayak bakım kreminin diğer bir yönü gümüş kremi olması.Gümüşün çok güçlü antimikrobiyal ajan olduğu zaten bilinilmektedir. Ayrıca gümüşün cilt üzerinde onarıcı etkisi olduğu son yıllarda yapılan patent ve bilimsel çalışmalarda görülmektedir. Doliche ayak bakım kremi için aşagıdaki linkten bilgi alabilirsiniz.Bu sette satece ayak bakım kremi değil ayakkabı koku giderici sprey ve koku yapmayan çorap bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir