Ayak Kokusuna Son

gümüş kremleri
gümüş Kremleri

Ayak kokusuna son vermek insanların çoğunun hayal ettiği bir durumdur. Ayak kokusu başbelası olan karı koca, arkadaş -özelikle ev arkadaşlığı- gibi sosyal yönü ve nedeni kozmik olan insani durumdur.

Ayak kokusu bakterilerin faaliyeti ile oluşan mikrobiyal bir durumdur. Kötü ayak kokusu bazı keton ve aldehit denilen kimyasal maddelerin ortama (ayak, ayakkabı ve çorap üçlüsü) salınmasından kaynaklanır. Ayak kokusuna son vermenin bir çok yöntemi bulunmaktadır.

Ayakkabı seçimi,

Günlük çorap değişimi,

Bir kaç ayakkabı kullanılarak ayakkabıların dinlendirilmesi,

Kolonya kullanmak (pek kullanışlı değil)

Ayak kokusuna son vermenin kalıcı yöntemleride bulunmaktadır. Çeşitli bilimsel çalışmalar sonucu geliştirilen bir çok ürün ayak ve ayakkabı kokularını gidermekte oldukça etkindir. İşte ayak kokusuna son veren bazı ürünler;

Ayak bakım kremleri; Ayak bakım kremleri için en iyi örneklerden biri Doliche ayak bakım kremleridir. Gümüş ve juğlon ekstrektinin birleştirilmesi ile geliştirilen bu kremler hem ayak cildine bakım sağlar hemde ayakta oluşan kokuları giderir.

Ayak bakım spreyleri;Ayak kokusuna son vermede kullanılabilecek diğer bir ürün gurubudur. Pratikdir. Yine doliche firmasının geliştirdiği doliche ayak bakım spreyi önerilebilir. Doliche ayak bakım spreyinin diğer bir özelliği ayakların yanısıra ayakkabı kokularınıda gidermesidir. Spor ayakkabıları, askeri ayakkabılar, bot, çizme, sandalet vb. İçerisinde bulunan gümüş kürecikleri ayakkabı çeperindeki yarıklara tutunarak buralarda bulaşmış mikropları temizler. Böylece kötü kokular engellenir.

 Gümüş çoraplar; tekstil mikrobiyal etkinin olduğu bir çok alanda kullanılmaktadır.  Gümüş çoraplar ayak kokusunu gidermede pratik olması ve çok hızlı sonuç vermesi ile dikkate değerdir. Yine doliche firması tarafından geliştirilen bir patentle üretilen (TR 20031384 ) Doliche  gümüş çoraplar ayak kokusunu gidermede oldukça etkilidir. Gümüş ayak kokusuna son vermede neden kullanılır. Bir çok nedeni bulunmaktadır. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Başkanı Dr.Carl Moyer Yanık tedavisinde daha etkili yöntemler geliştirmek amacıyla bir proje kapsamında ünlü biyokimyager Dr.Margraf ile gümüş üzerinde çalışmışlardır.Bu çalışmada iki bilima adamı insan vucüdunun büyük bölümde kullanılabilecek yeteri derecede emniyetli antiseptik madde araştırmışlardır. 22 madde üzerinde yapılan çalışmada yeteri kadar emniyetli olmadığı görülmüştür. Geçmişteki tıb litaratürünü incelerken Dr.Margraf gümüşün kullanımı ile ilgili bir çok referans bulmuştur. Gümüş ve tekstilin birleştirildiği teknik tekstilin zirvesi olan doliche gümüş çorapları Türkiyenin ilk ve tek gümüş tekstil patenti olması yönüyle dikkatleri çekmektedir.

Ayak kokusuna son vermek hiçte zor değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir