Tırnak Mantarı Nedir ?

Tırnak Mantarı Nedir ?

Tırnak mantarı nedir sorusuna en kısa cevap şu olabilir. Onychomycosis olarak adlandırılan tırnak mantarı el ve ayak tırnaklarını enfekte edebilen çok küçük mikroorganizmalar tarafından meydana getirilir. Bu organizmalara dermatofit adı verilir. Mantarlar küfler gibi asalak mikroorganizmalardır. Bu parazitik organizmaların ve klorofil eksikliği dolayısıyla büyüme için güneş ışığına ihtiyacı yoktur.  Tırnak mantarı yok yaygın bir hastalıktır. Örneğin Amerikadaki 40 milyon kişinin tırnaklarının altında mantar bulunmaktaıdr. Tırnak altında yaşayan ve ilerleyen tırnak mantarlarina ulaşmak ve onları durdurmak oldukça zordur.

Tırnaklar mantarlar için güvenli bir şekilde yaşamasını ve çoğalması için oldukça elverişli bir korunaktır. Bu tırnak mantarların temelce korunması için oldukça önemlidir. Tırnak mantarları bulaşıcıdır. Bazen tırnak mantarları bir kişiden başka bir kişiye bulaşabilir. Evdeki kardeşler, asker arkadaşları, ev arkadaşları, yurt arkdaşları, hamamlarda kolayca bulaşabilir. Bu organizmalar  sadece nemli ortamlarda ve insan ayaklarında yaşayabilirler. Genel kullanımlı Duş kabinleri, banyolar ya da soyunma odaları ayak tırnak mantarlarının yayılabildiği yerlerdir. Daha başka yollarla da tirnak mantarlari bulaşabilir. Örneğin tırnak mantar enfeksiyonu olan birinin tırnak makası ya da tırnak törpüsünün ortak kullanımı.

Tırnak mantarı nedir sorusuna berilecek cevap bu olabilir. Tırnak mantarlarının ayaklara bulaşımını engellemek için antimikrobiyal ürünlerin kullanımı önerilmektedir. Bununla ilgili olarak antimikrobiyal gümüş çoraplarda önerilmektedir. Böylece en azından tırnak mantarlarına yakalanma riski azaltılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir